Prelegenci

Moderatorzy Kongresu:

Prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak,  

Profesor zwyczajny w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i od 2014 dyrektor Centrum Energetyki AGH.

Drogę na „Harward” otworzyło mu ukończenie technikum górnictwa rud nie powtarzając żadnej z klas, z której to szansy nie skorzystał, gdyż chciał zostać sztygarem ostatecznie lądując nad morzem Azowskim koło Krymu. Otoczenie pięknego morza i palm sprzyjały wnikliwej nauce nie zawsze sprzyjając wątrobie, ale ostatecznie pozwoliły w 1979 r. na ukończenie studiów z wyróżnieniem na Wydziale Energetyki  Priazowskiego Uniwersytetu Technicznego.

Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1983 r. na Politechnice Częstochowskiej, habilitacja w 1991 r., tytuł profesora nadzwyczajnego w 1997 r. a profesora zwyczajnego w 1998 r. gdzie jak się potem okazało w sposób wyjątkowo intensywny,  aby nie powiedzieć nie zwyczajny. W latach 1987-89 marzenie i mit Uniwersytetu w Tokio stało się realnym urzeczywistnieniem co w tamtym czasie było czymś jak dzisiaj wylot i praca na Marsie.

Ścieżka zawodowa wiodła go przez prestiżowe europejskie, japońskie i chińskie ośrodki naukowe. Zgłębiając tajniki kultury japońskiej w latach 1991-1994 podczas pracy w Nagoya University w Japonii otrzymał propozycję roli w filmie Shogun 2 z polecenia samego Richarda Chamberlaina bohatera pierwszej części dzieła ( filmowy żarcik oczywiście ). Japońska przygoda zaowocowała wydaniem książki „Japonia na co dzień „ a takie przysmaki jak ramen, gyoza czy onigiri stały się miłym wspomnieniem w weekendowym jadłospisie. Wieloletni kontakt i praca w Kraju Kwitnącej Wiśni zaowocowały w kolejnych latach zaszczytnym reprezentowaniem jako Przedstawiciel Polski w Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) - Fluidalna Konwersja Paliw.

Japońskie kimono do dzisiaj pełni rolę pidżamy w życiu Profesora Nowaka, a jego ulubiony film to Tora Tora Tora. Niespokojna dusza podróżnika stała się  powodem wizyt jako Visiting Professor na wielu uczelniach zagranicznych m.in. Hamburg University od Technology, Chalmers University of Technology, Ostrava University, Chińska Akademia Nauk, a ostatnio Arabia Saudyjska. Ten kraj stał się Jego nową pasją.  

Autor ponad 500 artykułów, 7 książek i monografii na takie nudne i trudne tematy jak : wytwarzanie energii, spalanie węgla, hydrodynamiki i spalanie w warstwie fluidalnej, czystego wykorzystania węgla, zaawansowanych systemów spalania węgla, fluidyzacja. Członek Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN i innych zacnych Komitetów, Wiceprzewodniczący Polskiego Instytutu Spalania. Członek Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Salzburgu. Przewodniczący Sekcji Energetyka Polskiej Akademii Umiejętności. Niezależny ekspert w Międzynarodowych Arbitrażach Sądowych.

Powyższe skromne osiągnięcia i nietuzinkowy życiorys Prof. dr hab. inż. Wojciecha Nowaka  pozwoliły na przyznanie jeszcze jednego nieformalnego tytułu : Profesora Super nie Zwyczajnego !

Prof. dr hab. inż. Konrad Świrski
Profesor zwyczajny Politechniki Warszawskiej.

Od lat wykłada na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Nieprzerwanie od 1995 roku pełni funkcję prezesa zarządu w firmie Transition Technologies zajmującej się tworzeniem najbardziej zaawansowanego oprogramowania, wdrażaniem systemów automatyki przemysłowej oraz działalnością badawczo- rozwojową. Dziś Transition Technologies to duża Grupa Kapitałowa zatrudniająca niemal 2000 osób, w 14 biurach w Polsce oraz zagranicą (Tajwan, Malezja, USA, Niemcy, Wielka Brytania).

Jedną z ważniejszych nagród jest przyznana Profesorowi już kilkakrotnie, w studenckim plebiscycie „Złota Kreda” w kategorii Najlepszy Wykładowca. Od 10 lat prowadzi eksperckiego bloga, w którym stara się przybliżać czytelnikom świat energetyki, która szczególnie na naszym „polskim podwórku” zmienia się w sposób bardzo dynamiczny, czasem nieprzewidywalny, jednak jednego możemy być pewni- zmiany w sektorze energetycznym, jak nigdy dotąd, stają się kluczowe dla rozwoju całej gospodarki.

 Interesuje się historią, kulturą i obyczajami Greków. Od kilku lat pasjonuje się odkrywaniem Grecji, szczególnie tej niekontynentalnej, przy okazji smakując ich kuchnię i realizując ambitny cel nauczenia się języka greckiego.

W wolnych chwilach czyta literaturę faktu.


Poznaj Prelegentów

Grzegorz Należyty
Prezes Zarządu Siemens Energy Sp. z o.o. 

Z Siemensem związany jest od 20 lat. Początkowo pracował w obszarze IT, później w sektorze telekomunikacji, a w 2012 roku przejął stery sektora energetycznego i zawiaduje do dziś, niezmiennie tą samą załogą, ale obecnie już na niezależnej jednostce. Od 1 kwietnia br., momentu wydzielenia części biznesu Power & Gas z Grupy Siemens, dowodzi samodzielnym statkiem, pod banderą Siemens Energy, pływającym po morzach i oceanach obszarów wytwarzania energii, transmisji i dystrybucji, oil & gas oraz wodoru…

Świetnie radzący sobie nie tylko na morzu Grzegorz jest absolwentem Harvard Business School, programu MBA oraz Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Krzysztof Figat
Prezes Zarządu Polimex Mostostal S.A.

Krzysztof Figat to fachowiec, sportowiec i człowiek z pasją. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Lubelskiej o specjalności Elektroenergetyka oraz Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie o specjalności Ekonomika i Organizacja Produkcji.

Na swoim koncie ma szereg z sukcesem zrealizowanych projektów energetycznych. W Polimex Mostostal osobiście odpalił dwa mega bloki energetyczne w Opolu każdy o mocy ponad 900 MW, nadzorował wkopanie kamienia węgielnego pod blok energetyczny w Puławach i rozpoczął budowę projektu gazowo parowego w Elektrowni Dolna Odra. W okresie październik 2017 – maj 2018 był Prezesem Zarządu Spółki Enea Wytwarzanie, gdzie odpowiedzialny był m.in. za dokończenie budowy Bloku 11 o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice i rozpoczęcie Projektu „Budowa Bloku Gazowo-Parowego zasilanego gazem ze zgazowania węgla”. Wcześniej pracował w PGNiG TERMIKA jako Wiceprezes ds. Ekonomiczno-Finansowych. Poza finansami nadzorował w Spółce proces przygotowania budowy bloku gazowo-parowego w EC Żerań o mocy elektrycznej 497 MW i maksymalnej mocy cieplnej 326 MW (teraz musi go zbudować 😉). Karierę zawodową rozpoczął w 1993 r. w Przedsiębiorstwie Energetycznym w Siedlcach, w którym przez 9 lat pełnił funkcję Prezesa Zarządu.

Szczęśliwy ojciec dwójki pociech. Zapalony gracz w ping ponga. W wolnych chwilach czyta co należy.

Janusz Kurpas

Dyrektor Rozwoju Energoprojekt Katowice

Człowiek do zadań specjalnych – rozwój biznesu przez nietypowe projekty to jego misja. Praktyk, lider, doświadczony menadżer – absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, z zawodu elektryk – automatyk zabezpieczeniowy. Posiada tytuł doktora nauk inżynieryjno – technicznych. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania projektami, posiada certyfikat Masters of Project Management George Washington University School of Business and Public Management. Doświadczenie zawodowe zdobywał w firmach polskich i zagranicznych. Specjalizuje się w nowoczesnym zarządzaniu majątkiem oraz nowych technologiach z obszaru przesyłu i dystrybucji.

Człowiek wielu pasji, zakochany w motocyklach, krótkofalarstwie i czarno-białej fotografii.