Prelegenci

Moderatorzy Kongresu:

Prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak,  

Profesor zwyczajny w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i od 2014 dyrektor Centrum Energetyki AGH.

Drogę na „Harward” otworzyło mu ukończenie technikum górnictwa rud nie powtarzając żadnej z klas, z której to szansy nie skorzystał, gdyż chciał zostać sztygarem ostatecznie lądując nad morzem Azowskim koło Krymu. Otoczenie pięknego morza i palm sprzyjały wnikliwej nauce nie zawsze sprzyjając wątrobie, ale ostatecznie pozwoliły w 1979 r. na ukończenie studiów z wyróżnieniem na Wydziale Energetyki  Priazowskiego Uniwersytetu Technicznego.

Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1983 r. na Politechnice Częstochowskiej, habilitacja w 1991 r., tytuł profesora nadzwyczajnego w 1997 r. a profesora zwyczajnego w 1998 r. gdzie jak się potem okazało w sposób wyjątkowo intensywny,  aby nie powiedzieć nie zwyczajny. W latach 1987-89 marzenie i mit Uniwersytetu w Tokio stało się realnym urzeczywistnieniem co w tamtym czasie było czymś jak dzisiaj wylot i praca na Marsie.

Ścieżka zawodowa wiodła go przez prestiżowe europejskie, japońskie i chińskie ośrodki naukowe. Zgłębiając tajniki kultury japońskiej w latach 1991-1994 podczas pracy w Nagoya University w Japonii otrzymał propozycję roli w filmie Shogun 2 z polecenia samego Richarda Chamberlaina bohatera pierwszej części dzieła ( filmowy żarcik oczywiście ). Japońska przygoda zaowocowała wydaniem książki „Japonia na co dzień „ a takie przysmaki jak ramen, gyoza czy onigiri stały się miłym wspomnieniem w weekendowym jadłospisie. Wieloletni kontakt i praca w Kraju Kwitnącej Wiśni zaowocowały w kolejnych latach zaszczytnym reprezentowaniem jako Przedstawiciel Polski w Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) - Fluidalna Konwersja Paliw.

Japońskie kimono do dzisiaj pełni rolę pidżamy w życiu Profesora Nowaka, a jego ulubiony film to Tora Tora Tora. Niespokojna dusza podróżnika stała się  powodem wizyt jako Visiting Professor na wielu uczelniach zagranicznych m.in. Hamburg University od Technology, Chalmers University of Technology, Ostrava University, Chińska Akademia Nauk, a ostatnio Arabia Saudyjska. Ten kraj stał się Jego nową pasją.  

Autor ponad 500 artykułów, 7 książek i monografii na takie nudne i trudne tematy jak : wytwarzanie energii, spalanie węgla, hydrodynamiki i spalanie w warstwie fluidalnej, czystego wykorzystania węgla, zaawansowanych systemów spalania węgla, fluidyzacja. Członek Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN i innych zacnych Komitetów, Wiceprzewodniczący Polskiego Instytutu Spalania. Członek Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Salzburgu. Przewodniczący Sekcji Energetyka Polskiej Akademii Umiejętności. Niezależny ekspert w Międzynarodowych Arbitrażach Sądowych.

Powyższe skromne osiągnięcia i nietuzinkowy życiorys Prof. dr hab. inż. Wojciecha Nowaka  pozwoliły na przyznanie jeszcze jednego nieformalnego tytułu : Profesora Super nie Zwyczajnego !

Prof. dr hab. inż. Konrad Świrski
Profesor zwyczajny Politechniki Warszawskiej.

Od lat wykłada na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Nieprzerwanie od 1995 roku pełni funkcję prezesa zarządu w firmie Transition Technologies zajmującej się tworzeniem najbardziej zaawansowanego oprogramowania, wdrażaniem systemów automatyki przemysłowej oraz działalnością badawczo- rozwojową. Dziś Transition Technologies to duża Grupa Kapitałowa zatrudniająca niemal 2000 osób, w 14 biurach w Polsce oraz zagranicą (Tajwan, Malezja, USA, Niemcy, Wielka Brytania).

Jedną z ważniejszych nagród jest przyznana Profesorowi już kilkakrotnie, w studenckim plebiscycie „Złota Kreda” w kategorii Najlepszy Wykładowca. Od 10 lat prowadzi eksperckiego bloga, w którym stara się przybliżać czytelnikom świat energetyki, która szczególnie na naszym „polskim podwórku” zmienia się w sposób bardzo dynamiczny, czasem nieprzewidywalny, jednak jednego możemy być pewni- zmiany w sektorze energetycznym, jak nigdy dotąd, stają się kluczowe dla rozwoju całej gospodarki.

 Interesuje się historią, kulturą i obyczajami Greków. Od kilku lat pasjonuje się odkrywaniem Grecji, szczególnie tej niekontynentalnej, przy okazji smakując ich kuchnię i realizując ambitny cel nauczenia się języka greckiego.

W wolnych chwilach czyta literaturę faktu.


Poznaj Prelegentów

Grzegorz Należyty
Prezes Zarządu Siemens Energy Sp. z o.o. 

Z Siemensem związany jest od 20 lat. Początkowo pracował w obszarze IT, później w sektorze telekomunikacji, a w 2012 roku przejął stery sektora energetycznego i zawiaduje do dziś, niezmiennie tą samą załogą, ale obecnie już na niezależnej jednostce. Od 1 kwietnia br., momentu wydzielenia części biznesu Power & Gas z Grupy Siemens, dowodzi samodzielnym statkiem, pod banderą Siemens Energy, pływającym po morzach i oceanach obszarów wytwarzania energii, transmisji i dystrybucji, oil & gas oraz wodoru…

Świetnie radzący sobie nie tylko na morzu Grzegorz jest absolwentem Harvard Business School, programu MBA oraz Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Krzysztof Figat
Prezes Zarządu Polimex Mostostal S.A.

Krzysztof Figat to fachowiec, sportowiec i człowiek z pasją. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Lubelskiej o specjalności Elektroenergetyka oraz Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie o specjalności Ekonomika i Organizacja Produkcji.

Na swoim koncie ma szereg z sukcesem zrealizowanych projektów energetycznych. W Polimex Mostostal osobiście odpalił dwa mega bloki energetyczne w Opolu każdy o mocy ponad 900 MW, nadzorował wkopanie kamienia węgielnego pod blok energetyczny w Puławach i rozpoczął budowę projektu gazowo parowego w Elektrowni Dolna Odra. W okresie październik 2017 – maj 2018 był Prezesem Zarządu Spółki Enea Wytwarzanie, gdzie odpowiedzialny był m.in. za dokończenie budowy Bloku 11 o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice i rozpoczęcie Projektu „Budowa Bloku Gazowo-Parowego zasilanego gazem ze zgazowania węgla”. Wcześniej pracował w PGNiG TERMIKA jako Wiceprezes ds. Ekonomiczno-Finansowych. Poza finansami nadzorował w Spółce proces przygotowania budowy bloku gazowo-parowego w EC Żerań o mocy elektrycznej 497 MW i maksymalnej mocy cieplnej 326 MW (teraz musi go zbudować 😉). Karierę zawodową rozpoczął w 1993 r. w Przedsiębiorstwie Energetycznym w Siedlcach, w którym przez 9 lat pełnił funkcję Prezesa Zarządu.

Szczęśliwy ojciec dwójki pociech. Zapalony gracz w ping ponga. W wolnych chwilach czyta co należy.

Janusz Kurpas

Dyrektor Rozwoju Energoprojekt Katowice

Człowiek do zadań specjalnych – rozwój biznesu przez nietypowe projekty to jego misja. Praktyk, lider, doświadczony menadżer – absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, z zawodu elektryk – automatyk zabezpieczeniowy. Posiada tytuł doktora nauk inżynieryjno – technicznych. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania projektami, posiada certyfikat Masters of Project Management George Washington University School of Business and Public Management. Doświadczenie zawodowe zdobywał w firmach polskich i zagranicznych. Specjalizuje się w nowoczesnym zarządzaniu majątkiem oraz nowych technologiach z obszaru przesyłu i dystrybucji.

Człowiek wielu pasji, zakochany w motocyklach, krótkofalarstwie i czarno-białej fotografii.

Józef Węgrecki

Członek Zarządu ds. Operacyjnych

Pan Józef Węgrecki jest Członkiem Zarządu PKN ORLEN S.A. od 23 marca 2018 roku.

 W okresie od 5 lutego do 23 marca 2018 roku był Członkiem Rady Nadzorczej delegowanym do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu ds. Inwestycji i Zakupów PKN ORLEN.
Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie – Wydział Maszyn Górniczo-Hutniczych.
Posiada uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W latach 1978-1990 pracował w Zakładzie Remontowym Energetyki Kraków, gdzie pełnił funkcję Dyrektora ds. Technicznych (Członka Zarządu). Następnie w latach 1990-1993 w Spółce Pracowniczej REMAK Opole na stanowisku Wiceprezesa spółki. Od kwietnia 1993 do czerwca 2017 pełnił funkcję Prezesa, Członka Zarządu Spółki REMAK – KRAK Sp. z o.o.
W 2017 roku został mianowany Wiceprezesem Zarządu w spółce ENERGA Wytwarzanie S.A., gdzie odpowiadał za zarządzanie w zakresie eksploatacji turbin wodnych, wiatrowych, farm fotowoltaicznych, kogenerację, elektrownie węglowe oraz działalność w zakresie innowacji, pozyskiwania dla spółki aktywów ciepłowniczych i wyznaczania kierunków rozwoju.

Od 5 lutego 2018 roku delegowany do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu ds. Inwestycji i Zakupów w PKN ORLEN S.A. Od kwietnia 2018 r. do chwili obecnej pełni funkcję Członka Zarządu ds. Operacyjnych w PKN Orlen S.A.

Interesuje się monitorowaniem i analizą najnowszych rozwiązań technicznych w zakresie energetyki, alternatywnymi źródłami energii i możliwością ich wdrażania w przemyśle. Gorący orędownik produkcji wodoru z niekonwencyjnych źródeł elektrycznej jako magazynu energii dla potrzeb wyrównania bilansu energii w system elektroenergetycznym. Jest odznaczony Galicyjską Wielką Nagrodą Budownictwa w za wkład w rozwój budownictwa, odznaką honorową Za zasługi dla budownictwa, Złotym medalem za Długoletnia Służbę i odznaką honoris gratia za działalność charytatywno- społeczną. 

dr Adam Czyżewski
Główny Ekonomista, PKN ORLEN S.A

dr Adam B. Czyżewski  jest Głównym Ekonomista w PKN ORLEN S.A. od listopada 2007 roku. Zajmuje się badaniem przemian strukturalnych globalnego sektora energii pod wpływem długookresowych polityk gospodarczych oraz rewolucyjnych innowacji.
Swoje przemyślenia publikuje na blogu www.ffbk.pl
Wcześniej kierował badaniami makroekonomicznymi i prognozowaniem inflacji w Narodowym Banku Polskim (2001-2007), był makro-ekonomistą w Banku Światowym (1995-2000) oraz pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego i Polskiej Akademii Nauk. Studiował ekonometrię na Uniwersytecie Łódzkim oraz na Stanford University.

Arkadiusz Kamiński
Ekspert, Obszar Członka Zarządu ds. Operacyjnych, PKN ORLEN S.A.

Inżynier. Doktor nauk technicznych. W roku 2000 ukończył studia na Wydziale Budownictwa Mechaniki i Petrochemii. Jestem absolwentem  studiów podyplomowych na kierunkach Zarządzanie Finansami Marketing, Zarządzanie Projektami, Audyt Energetyczny, Turbiny Gazowe i Układy Gazowo-Parowe. Bezpieczeństwo Procesowe. Ukończył też studia MBA. Posiada pełne uprawnienia budowlane w zakresie projektowania i kierowania robotami oraz uprawnienia energetyczne w zakresie eksploatacji i dozoru. Od września 2009 r. do sierpnia 2018 pełnił funkcję dyrektora Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN S. Jest, Prezesem Stowarzyszenia SITPChem (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego) oddział Płock, członkiem mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwa. Pełnił funkcję Alternate Director w The European Petroleum Industry Association. Prowadził prace w zakresie doradztwa i nadzoru przy budowach baz paliw. Przez 14 lat pracował w Politechnice Warszawskiej, gdzie zajmował się badaniami naukowymi dotyczącymi ochrony środowiska i opracowaniami dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego będącymi podstawą opinii i ekspertyz oraz kształceniem młodzieży. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów i publikacji naukowych.

Grzegorz Jóźwiak
Dyrektor Wdrażania Paliw Alternatywnych, PKN Orlen S.A.

Grzegorz posiada 16 letnie doświadczenie zawodowe związane z produkcją rafineryjną i petrochemiczną. Obecnie odpowiada w PKN ORLEN za projekty związane z transformacją wodorową oraz projekty dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym. Posiada gruntowną wiedzę o procesach rafineryjnych i petrochemicznych, w tym związaną z ich ekonomiką, optymalizacją, zarządzaniem i modelowaniem. Potrafi skutecznie wdrażać zmiany i rozwiązywać problemy produkcyjne. Grzegorz wdrożył w PKN ORLEN wiele projektów efektywnościowych, m.in. System Zarządzania Energią (EMS), oraz narzędzie do zarządzania inicjatywami. Jest autorem wielu projektów racjonalizatorskich oraz współautorem patentów. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, a także ukończył studia Executive MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, walidowane przez Porto Business School.

Jarosław Wajer
Partner, Dział Business Consulting, Lider Doradztwa dla Sektora Energetycznego, EY

Jarosław kieruje Działem Energetyki EY w Polsce oraz krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej.
W ciągu wielu lat pracy jako doradca miał przyjemność i zaszczyt wspierać rządy, organizacje samorządowe i stowarzyszenia oraz Klientów energetycznych w ramach procesów przekształceń, transakcyjnych oraz tworzenia i wdrażania strategii biznesowych.
Dysponuje doświadczeniem w takich obszarach jak projektowanie i wdrażanie strategii biznesowych i modeli organizacyjnych, kwestie regulacyjne, fuzje i przejęcia czy restrukturyzacje. Pracował dla spółek z całego łańcucha wartości – od wydobycia, poprzez wytwarzanie, przesył i dystrybucję aż po hurt i sprzedaż detaliczną.

Mgr inż. Bartłomiej Mroczek

Absolwent AGH w Krakowie na Wydziale EAiIE.
Doktorant  III roku studiów III stopnia w Lublinie na Katedrze Elektroenergetyki.
Innowator,  współautor patentów RP. Nagrodzony przez NOT w 2018 za innowacyjne rozwiązanie dla smart grid i microgrid.

W latach 2005 – 2007 r. pracownik URE z Oddziałem w Lublinie.
Od 2011 – 2018 r. pracownik PGE Dystrybucja z doświadczeniem na stanowisku Dyrektor Strategii i R&D.
W 2018 – 2019 członek zespołu badawczego Politechniki Lubelskiej.

Autor artykułów naukowych z dziedziny elektrotechnika w zakresie statycznych układów przekształtnikowych oraz technologii V2G.

Kontakt

Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska

ul. Chałubińskiego 8
Budynek CH8, piętro 28
00-613 Warszawa

NIP: 526-10-38-754
Telefon: +48 22 102 22 10

Z-ca Dyrektora Generalnego
Monika Silva
Telefon +48 784 422 110
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Używamy technologii, takich jak pliki cookies, aby ułatwić Państwu korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i marketingowych. Jeśli nie blokują Państwo tych plików, to zgadzają się Państwo na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zmieniając ustawienia przeglądarki, można samodzielnie zarządzać plikami cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.